Guantanámo fogságában

Piros ruhás, muzulmán alakok egy illegális telepen, bal csuklójuk a jobb bokájukhoz kötve, nem tudni miért kerültek oda, mi a vád ellenük és meddig lesznek ott… Ez nem Stephen King, ez a valóság…

A „Világ legnagyobb demokráciája” 1903-ban 99 évre bérelte ki katonai támaszpontnak, az akkor még Amerika-barát kubai vezetéstől a szigetállam egy apró darabkáját. Az idő letelt, az „albérlő” mégsem távozott, sőt 2002 januárjában mintegy 500, Afganisztánban letartoztatott „terrorista és tálib-gyanús” egyént tuszkoltak a bázisra. Hogy milyen kritériumok alapján válogatták őket össze? Rejtély, hiszen többségüket nem is a US Army fogta el, hanem a pakisztáni hadsereg, illetve az Északi Szövetség nevezetű gerillacsapat, sőt néhol egyszerű civilek dobtak fel állítólagos tálibokat, majd a nyomravezetői díj átvétele után szépen leléptek. A The New York Times megemlíti Abdur Zahir Rahman csirketenyésztő esetét, aki azért került a táborba, mert történetesen volt egy ilyen nevű tálib miniszter… Vannak olyan foglyok, akik annak köszönhetik guantanámói rabságukat, mert ugyanolyan márkájú olcsó karórát hordtak, mint az Al-Kaida-tagok… Ezen tények komoly bizonyító erővel hatnak egy olyan országban, amely előszeretettel emlegeti jogállamiságát… 

Az Amnesty International már többször és nyomatékosan követelte a tábor bezárását, mert szerintük a foglyok állandó kínzásnak vannak kitéve, így próbálnak belőlük kicsikarni valami értékelhető vallomást. Mindennaposak a meztelenre vetkőztetések a társak előtt, az elviselhetetlen zaj- és hanghatások, a kutyákkal való fenyegetőzés, a Korán vécén való lehúzatása. Hiába emeli fel a szavát az ENSZ, az Európai Parlament, semmi foganatja erőfeszítéseiknek, nem is lehet, az USA gyakorlatilag belügynek tekinti nehezen definiálható terror-ellenes harcát, úgy véli joga van „megelőző intézkedésekre”. 

A New Jersey-i Setton Hall Egyetem jogászai által készített jelentés kifejti, hogy a támaszponton őrzött foglyok nagy többsége soha nem vett részt az Egyesült Államok elleni harci cselekményben. A rabok 8 százaléka tekinthető Al-Kaida, míg 16 százaléka tálib harcosnak, viszont a háromnegyedük ártatlan, fogva tartásuk indokolatlan. A védelmi minisztérium adatai szerint eddig mindössze tíz (!) őrizetes ellen emeltek és várhatóan 50-75 ellen fognak vádat emelni a bebörtönzött 490 gyanúsított közül… Ha ez így van, akkor mire vár az amerikai kormány? Miért nem bocsátja haladéktalanul szabad lábra azokat akiket előreláthatólag nem tud megvádolni, mert nem követett el semmit? Rumsfeld védelmi miniszter szerint: „A tábor fenntartása indokolt, mert ha lakóit elengednék, akkor civileket gyilkolnának meg. A terrorizmus ellen csak XXI. századi módszerekkel lehet harcolni.” No comment… Nevetnék is rajta, ha a Fehér-házi héják nem emberi sorsokat tennének tönkre pusztán szeszélyből és hóbortból…

(Magyar Virtus, 2006. április 20.)

Címkék: terrorizmus, Amerika