Szuperkedd

Az amerikai elnökválasztás tétjét némileg csökkenti (legalábbis innen, Európából) az a furcsaság, hogy a topjelöltek között ezúttal nincsen enyhén szellemi fogyatékos, texasi fegyverlobbista vagy olajmaffiózó. Sőt, tulajdonképpen a bőség zavarával küzdenék, ha lenne szavazati jogom, így viszont tét nélkül okfejthetek a témáról.

A Superbowl utáni Szuperkedd, illetve az egész előválasztási hajcihő egyik legnagyobb áldása, hogy a bloggert többé nem lehet bevinni az erdőbe Amerika földrajzi és demográfiai viszonyait illetően, keni-vágja az államok elhelyezkedését, azok nagyobb városait, etnikai és vallási összetételét, ecetera, ecetera. Úgyhogy respect ezen politikai szisztéma felé, mert műveli a kútfőt. 

Egyébként is felüdülés a népszavazási bohózat fertőjéből kiszakadván végre érdemi eseményekkel foglalkozni. Mivel a tegnap nem döntött semmiről (ahogyan azt a szakértők előre megjövendölték), így nem latolgatnék feleslegesen, hanem médiaszempontból rosszalkodnék kicsit. Játszunk el a gondolattal, hogy november 4-e után vagyunk és kikristályosodott, hogy ki a negyvennegyedik prezidente. Magam pedig bulvárújságíró vagyok (ez szintén fantazmagória) és valami hangzatos címmel kell előrukkolnom szerkesztői utasításra. 

Lássuk: 

Hillary: Clinton újra az orális irodában 

Biztosak lehetünk benne, hogy még előkerül a nagy potenciájú Bill fúvós múltja, illetőleg kihasználják majd aljas zsurnaliszták az ovális és az orális közötti minimális hangzásbeli különbségben rejlő poénarzenált. Feltevődik a kérdés, vajon milyen érzésekkel ül bele az első elnöknő (és nem női elnök) abba a székbe, amelyben férjura gyakornokának „szájbarágta” az utasításait... 

Obama: Ki mondta, hogy egy luo nem lehet elnök? 

Mint ismeretes, az elcsalt kenyai választások utáni zavargások a luo és a kikuyu törzs tagjai között fajultak kvázi népirtássá. Utóbbi etnikum tagjai dominálják a kelet-afrikai ország kulcspozícióit, ami az előbbieket frusztrálja (eddig valamennyi elnök kikuyu volt). Obama apja történetesen luo, aki kivándorolt az Egyesült Államokba (Hawaiira) és sikeres ügyvédi praxist épített ki. Nemhiába járja Kenyában az a közkeletű vicc, hogy: „az USA-nak előbb lesz luo elnöke, mint nekünk”… 

McCain: Csatornából a Fehér Házba 

Kevesen tudják, de az arizonai szenátor a Panama-csatornán (pontosabban egy katonai bázison) született, ami 1979-ig amerikai tengerentúli birtok volt. E tényben is van bőven bulvárgeg lehetőség, igaz McCain személye tabu, hiszen háborús veterán, meg vietnami börtönviselt, de azért kár lenne veszni hagyni egy ilyen gumicsontot...

(Blogter, 2008. február 6.)

Címkék: média, politika, Amerika